Skip to main content

Schopnost fungovat kompletně online potřebujeme víc, než kdy dříve. Aktuální situace COVID-19 (Koronavirus) doslova zastavila světovou ekonomiku a dostala firmy do pozice, že mohou fungovat pouze z prostředí home office.

Je nutné si uvědomit, že situace je opravdu vážná a i za cenu obrovských ztrát se musíme všichni přizpůsobit. Česká republika vyhlásila nouzový stav, zákaz událostí nebo uzavření obchodů. Může to skočit za 3 týdny nebo taky za 2 měsíce, musíme být připraveni na vše.

Co je ale pozitivní, že žijeme v době technologií, které nám umožňují vzdělávat se, pracovat, řídit firmu nebo svůj tým kompletně online. Nástroje jako Microsoft Teams, Slack nebo Hubspot umožňují stovky tisíc firmám každý den po celém světě fungovat pouze online.

Díky tomu, že vzděláváme firmy ve VR, tak už od začátku našeho fungování máme online meetingy pouze v prostředí virtuální reality.

Dnes to vnímáme jako svoji povinnost rozšířit povědomí o nových možnostech, jak firmy mohou ještě více fungovat z prostředí home office a využít tak technologii VR ke zlepšení efektivity v prostředí home office.

VR je způsob, jak zůstat sociálně aktivní a jak svůj event nebo meeting uskutečnit, aniž byste riskovali své zdraví či zdraví svých blízkých.

Virtuální realita nám umožňuje kombinovat pohodlí online schůzek s interaktivitou osobních setkání. Když potkáte kolegy ve VR, máte pocit, že jste spolu ve stejném prostorovém prostředí, kterým může být kancelář nebo otevřený, trvalý svět VR.

Ve virtuálním prostředí se pak uvidíte, uslyšíte a můžete spolu interagovat. Prostředí můžete využít pro sdílení předmětů, souborů, obrazovek nebo poznámek.

Pro někoho, kdo ještě nikdy nezkoušel virtuální realitu je to těžko představitelné ale úroveň zážitku setkání ve VR se opravdu vyrovnává tomu osobnímu.

Virtuální realita nám dnes ukazuje její skvělé využití a umožní nám online schůzky skutečně prožít a nabídnout nástroje a zážitek, které vám online call nebo skype prostě jednoduše nemůže doručit.

Zde uvádíme několik příkladů platforem, které stojí za vyzkoušení, pokud hledáte jednoduchý způsob uskutečnit VR meeting.

Mozilla Hubs

Open source web based platforma na VR meetingy

Mozilla Hubs je open source, web VR platforma, kde pomocí jednoho kliku můžete vytvořit meeting room pro svoji firmu nebo přátele. Díky tomu, že je pro vstup vyžadovaný pouze prohlížeč, nemusíte instalovat žádného klienta.

Do Mozilla hubs se dostanete pomocí prohlížeče VR headsetu, klasického PC nebo mobilu/tabletu. Je tak úplně jedno pokud někdo z týmu nemá zrovna u sebe VR headset, protože se snadno může připojit z mobilu nebo počítače.

V meeting roomu můžete snadno sdílet jakékoliv soubory (pdf, excel) nebo třeba 3D objekt

Atraktivní funkcí je, že svůj meeting můžete pořádat třeba na pláží, marsu nebo Vašem meeting roomu vymodelovaném na míru.

Somnium Space

Novodobý virtuální svět s vlastní ekonomikou

Somnium Space je něco víc, než je VR meeting platforma. Je to celý VR svět, kde se každý může zapojit do celé ekonomiky, koupit si pozemek a něco na něm postavit nebo vybudovat celý funkční byznys ve VR světě. Somnium tak nabízí daleko širší využití, než jen meetingy.

Náš tým VR Education věří, že právě Somnium Space je budoucnost VR aktivit jako právě konferencí, meetingů, e-commerce, ale i sportů, živých vystoupení nebo vzdělávání a showroomů.

Sami jsme postavili konferenční místnost/zasedací místnost v Somnium Space a je k dispozici všem, kteří chtějí organizovat akci nebo meeting. Můžete se připojit buď s VR headsetem (zatím nutné ještě PC) nebo z počítače ve 2D platformě.

Zdá se, že Somnium Space je místem, kde jedinci ale i firmy zjistí, že v tomto VR světě mohou mít nejen schůzky ale dokonce i celé konference.

Už dnes probíhá v Somnium řada eventů. Chcete si zahrát bowling s kolegy na druhé straně zeměkoule, rádi byste podnikli výšlap na horu nebo snad navštívili planetárium? Somnium Space má pro to řešení.

Altspace VR

Platforma na VR Meetingy

Altspace VR patří mezi VR světy, které rovněž jako Somnium Space nabízí obrovské množství využití než jen samotné meetingy či konference. Už jsme svědci, že v Altspace probíhá mnoho eventů a komunitních setkání.

Altspace je dnes dostupný s VR headsety ale i z webového prohlížeče. Platforma vám umožní si vytvářet různá prostředí pro vaše setkání či konference. Svět je dnes velmi oblíbený mezi VR komunitou a probíhá v něm hodně eventů jako poker, přednášky na různá témata a podobně.

Shrnutí

VR je náhradou za osobní setkání

Pandemická situace kolem Covid-19 nám ukazuje, jak můžeme během pár dnů přijít o fyzický kontakt, sjednané schůzky nebo naplánované eventy.

Virtuální realita je dneš již na úrovni, kdy nám může sloužit jako alternativa k fyzickým setkáním a eventům a můžeme přitom být klidní a vše řešit z pohodlí domova.

My sami využíváme VR meetingy na týdenní bázi a je to něco, co nám skvěle funguje a efektivně zastupuje fyzické porady a zároveň umožňuje řešit veškeré procesy ve firmě. Máme také pár klientů, kteří projevili zájem o VR meetingy, a využívají je jako jeden z nástrojů pro kreativní porady, brainstromingy nebo specifické školení.

Dnes již existuje celá řada platforem, které umožňují využívat VR meetingy. Mezi nejznámější patří Rumii, VRChat, Engage, MeetinVR, MeetingRoom, Spatial, Dream a NeosVR.

Pokud Vás uspořádání meetingu nebo konference ve VR zaujala, neváhejte se nám ozvat na info@vreducation.cz a my vám rádi pomůžeme.